پیچ آلن

در صنعت استفاده از قطعات مستحکم، ضروری است. درواقع استفاده از پیچ و مهره با استحکام و دوام بالا اهمیت دارد. شاید نام پیچ آلن را بارها شنیده باشید و این نوع پیچ پرکاربردترین نوع پیچ در صنعت است. در این مقاله درباره پیچ آلن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مشخصات پیچ آلن

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بادوام ترین و پرکاربردترین پیچ، پیچ آلن است که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ آلن به شکل یک استوانه رزوه ای است. این پیچ ها شامل بالا و پایین تنه هستند. بسیار شبیه به پیچ شش گوش است، اما با کمی تفاوت طراحان از آچار آلن برای اتصال پیچ های آلن استفاده می کنند به پیچ های آلن، پیچ های سوکت نیز می گویند در مقایسه با سایر پیچ ها، پیچ های آلن فضای کمتری را اشغال می کنند و به دلیل نداشتن قطعه جانبی چرخشی محدود هستند.

پیچ های شش گوش معمولاً در گریدهای 8.8، 10.9 و 12.9 ساخته و استفاده می شوند. پیچ های شش گوش از فولاد ضد زنگ 304 و 316 و همچنین فولادهای روکش شده مختلف، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و بی کرومات ساخته شده اند.

اولین پیچ آلن توسط شرکت Bauer Scherte در آلمان در سال 1936 ساخته شد که شبیه پیچ شش ضلعی بود و در انگلیسی به آن پیچ آلن می گفتند و تا سال 1960 نظم و رابطه خاصی بین قسمت های مختلف پیچ آلن وجود نداشت. سرپیچ میله و قطر ندارد ولی از سال 60 طبق رابطه تعیین شده توسط سازمان استاندارد پیچ ​​های آلن با هماهنگی بین قطعات تولید می شود که به آن پیچ آلن سری 1960 می گویند.

همانطور که گفته شد پیچ ​​آلن و پیچ شش گوش دو نوع پیچ رایج در صنعت هستند که مشابه یکدیگر هستند. اما آنها در طیف وسیعی از ویژگی های ساختاری متفاوت هستند. به عنوان مثال، پیچ های آلن معمولاً از یک آلیاژ فلزی مقاوم ساخته می شوند و در سازه هایی که فضای کافی برای استفاده از سایر پیچ ها وجود ندارد، استفاده می شود. پیچ های آلن بزرگتر از پیچ های شش گوش هستند و به نسبت سنگین تر و وزن بیشتری دارند. استفاده از پیچ آلن سوراخ های کمتری در سازه ایجاد می کند و طبیعتا سازه وزن سبک تری دارد و اتصال مقاوم تری ایجاد می شود.

رایج ترین پیچ در این صنعت پیچ آلن است. پیچ های شش گوش نیز دارای سطح صافی هستند که می توان از آنها در گوشه ها یا فضاهای محدود استفاده کرد. جنس این نوع پیچ از آهن یا فولاد در سه درجه ساخته شده است که ساختار این پیچ شبیه پیچ و مهره های شش گوش است اما از نظر اندازه متفاوت هستند. پیچ آلن یک استوانه رزوه ای است و برای سفت کردن از آچار آلن استفاده می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، این پیچ ها یک سری مسطح با سوراخ شش ضلعی یا مخروطی در وسط هستند. برای سازه ها و مواد نرم از پیچ های آلن سر صاف استفاده می شود زیرا به طور کامل در سازه یکپارچه شده و در جای خود باقی می مانند تا پس از نصب کامل از آسیب به سازه جلوگیری شود.

انواع پیچ آلن

پیچ های آلن معمولا در محیط هایی با فضای محدود استفاده می شود. این پیچ ها معمولا برای کاربردهای مهمی مانند وسایل نقلیه، ماشین آلات، تجهیزات معدن و انواع مختلف کاربردهای مهندسی استفاده می شوند. مهم ترین دلایل استفاده از پیچ های آلن در صنعت امنیت، قابلیت اطمینان و صرفه جویی است.

پیچ آلن سراستوانه‌ای

پیچ های آلن با سر استوانه ای از محبوب ترین انواع پیچ های آلن هستند. آنها دارای یک سر استوانه ای و یک قسمت عمیق برای بارگیری عالی آچار هستند که به راحتی با کلیدهای آلن استاندارد قابل استفاده است.

پیچ آلن سر استوانه‌ای پیچ آلن DIN 912

پیچ‌ های آلن سر گرد

پیچ های آلن سر گرد دارای شکلی هستند که نسبت به پیچ های سر استوانه ای فشار کمتری دارند. پیچ های سر گرد در اندازه ها و مواد مختلفی از جمله فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

پیچ‌های آلن بدون سر

این نوع پیچ آلن کاملا رزوه دار و بدون سر می باشد. همچنین یک سوراخ شش ضلعی در یک انتها که پلاگین قرار می گیرد وجود دارد. این پیچ ها بدون سر بوده و قابلیت نفوذ به بدنه را دارند.

پیچ‌های آلن سر خزینه

پیچ های آلن سری مخروطی دارند و سطح آن صاف است. سر مخروطی در جسم فرو رفته و بالای سر یک سوراخ پیچ شش ضلعی است. صاف است و پس از بسته شدن هیچ ضربه ای به بدنه آن وارد نمی شود.

پیچ آلن سرخزینه

پیچ‌ های آلن با قسمتی رزوه بر روی بدنه

این نوع پیچ آلن نوع خاصی است. مانند پیچ ​​های سر سوکت دارای سر استوانه ای و سوراخ شش ضلعی هستند. روی بدنه و زیر سر پیچ هیچ قسمتی وجود ندارد و فقط قسمت انتهایی پیچ رزوه می شود.

پیچ و مهره‌ های میکرو آلن

پیچ های میکرو آلن برای نمونه سازی، ابزارهای کوچک، سرگرمی و اهداف آموزشی ایده آل هستند. ما طیف وسیعی از پیچ های میکرو آلن فولاد ضد زنگ را در اندازه های کوچک در انواع مختلف ارائه می دهیم. برای انواع پیچ آلن می توانید با ما تماس بگیرید. تمامی محصولات از مواد اولیه مرغوب ساخته شده و قابل استفاده در ماشین آلات مختلف می باشد.

مزایای پیچ آلن چیست؟

نیازی به چرخاندن آچار در مناطق بزرگ نیست، پیچ های آلن به معنای وزن کمتر، سوراخ کاری کمتر و دسترسی بیشتر است. ایده آل برای جاهایی که دسترسی محدود است. مانند لوازم خانگی و ماشین آلات. سوکت داخلی پیچ های آلن به این معنی است که می توان آنها را با آچار آلن سفت و شل کرد. این پیچ ها نیروی بستن فوق العاده ای دارند و وقتی در سازه ای از آن ها استفاده می کنید، آن سازه به پیچ های آلن کمتری نسبت به انواع دیگر پیچ ها نیاز دارند. پیچ های آلن جایگزین خوبی برای اتصال دهنده های سر شش گوش هستند زیرا برای تغییر شکل استوانه ای منحصر به فرد خود که باعث صرفه جویی در فضا می شود نیازی به تعویض ندارند.

این مقاله به بررسی انواع پیچ های آلن می پردازد. ذکر شده است که پیچ و مهره های فولادی شش ضلعی گرید 5.6 گرید 8.8 گرید 10.9 و گرید 12.9 که دارای سوراخ هستند به عنوان پیچ شش گوش نامگذاری شده اند و دارای دو نوع سر صاف و سر استوانه ای (بدون پیچ) می باشند. در واقع پیچ سر آلن شبیه به پیچ سر شش گوش است، تنها تفاوت این است که پیچ سر شش گوش دارای سوراخ است. تنها مزیت و بزرگترین مزیت پیچ آلن نسبت به پیچ شش گوش، اتصال راحت تر آن است. پیچ شش گوش برای اتصال به فضای بزرگتری نیاز دارد و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف می کند. پیچ آلن طبق استاندارد باید در دو گرید 8.8 و درجه 12.9 به صورت نیم دنده ساخته شود.

امروزه پیچ های آلن اغلب به صورت استوانه ای ساخته می شوند. و به صورت نیم دنده، دنده کامل و دنده میلیمتری هستند. برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون، در درجه 5.6 از پوشش گالوانیزه سرد و برای سایر گریدها از پوشش گالوانیزه گرم یا دی کرومات استفاده می شود. البته امروزه به دلیل مشکلاتی مانند تغییر سایز و اندازه استاندارد رزوه و چرخ دنده در پیچ، در هنگام گالوانیزه گرم تشکیل می شود، معمولاً از یک پوشش دی کرومات نیز استفاده می شود.

پیچ آلن یکی از جالب ترین اختراعات بشر است که با گسترش صنعت و وجود انواع مواد و تجهیزات صنعتی به بازار عرضه می شود و با قابلیت ها و ویژگی های خاص خود توجه ها را به خود جلب می کند. امروزه این پیج به زیر گروه ابزارهایی با ساختاری متفاوت تعلق دارد و در نتیجه کاربرد فراوانی دارد. در واقع از زمان اختراع پیچ شش گوش تا به امروز استقبال بسیار خوبی از آن شده است که باعث شده افراد زیادی از این نوع پیچ برای ساخت انواع سازه استفاده کنند. پس به جرات می توان گفت که پیچ آلن محبوب ترین ابزار صنعتی است.

استاندارد پیچ آلن

انتخاب پیچ و مهره در پروژه های مختلف ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، اما انتخاب اشتباه می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با دانستن ابعاد، اندازه ها و انواع پیچ و مهره های مختلف، به راحتی می توانید یک اتصال اساسی و انعطاف پذیر ایجاد کنید. در این قسمت سعی شده است با قرار دادن نمودارهای استاندارد مربوط به انواع پیچ ها، مرجع مناسبی برای آن ها ارائه شود.

این نوع پیچ یکی از رایج ترین پیچ های آلن با کاربردهای فراوان می باشد. همانطور که می بینید، این پیچ ها دارای استاندارد اندازه گیری هستند و می توانید اندازه های مختلف آنها مانند گام (P)، طول رزوه (L) و اندازه آچار (S) را مشاهده کنید. طول اسمی این نوع پیچ آلن در واقع طول رزوه های آنهاست. به عنوان مثال، پیچ M5 * 10 پیچی با قطر 5 میلی متر و طول 10 میلی متر است. پیچ آلن قارچی با سر گرد نیز بسیار رایج است. ابعاد استاندارد این نوع پیچ را در جدول زیر مشاهده می کنید.

پیچ سر تخت یکی دیگر از پیچ های شش گوش است که دارای سر مخروطی است که می تواند با نقطه اتصال پیچ همسطح شود که یکی از مهم ترین مزایای این نوع پیچ است. نکته قابل توجه در مورد پیچ ​​های شش گوش سر تخت این است که بر خلاف سایر پیچ های شش گوش که طول اسمی آنها برابر با طول رزوه است، در این نوع طول اسمی نشان دهنده طول کل پیچ است.

پیچ سر شش گوش از خانواده پیچ های شش گوش است که تفاوت آن با سایر پیچ ها این است که سر پیچی ندارد و می تواند به طور کامل در قسمت مورد نظر فرو برود و اتصال محکمی ایجاد کند. یکی از کاربردهای این نوع پیچ، اتصال قطعاتی مانند قرقره، کوپلینگ و یاتاقان به شفت می باشد. جدول زیر اندازه های مختلف آنها را نشان می دهد.

پیچ های ام دی اف نوعی از پیچ های مربعی شکل هستند که معمولا برای اتصال سازه های چوبی و ام دی اف استفاده می شوند. این پیچ ها به پیچ های ام دی اف معروف هستند که کاربردهای وسیعی دارند. پیچ و مهره های ام دی اف بر خلاف پیچ هایی که در قسمت های قبل به آنها اشاره کردیم دارای استاندارد اینچ است. پیچ های آلن دارای استاندارد متریک هستند. همانطور که می دانید پیچ ​​و مهره در صنایع مختلف بسیار متداول است و در ابعاد و شکل های مختفی وجود دارد. به شما پیشنهاد می کنیم حتما جدول را بررسی کنید تا مو به مو با استانداردهای پیچ های آلن آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم حتی جدول را به زبان اصلی بررسی کنید که بسیار دقیق است.

خرید پیچ آلن

پیچ های آلن یک نکته مهم مشترک دارند و آن وجود یک سوراخ شش ضلعی در سر است که چرخاندن این پیچ ها را با استفاده از کلید آلن یا آچار آسان می کند. این ویژگی به آنها اجازه می دهد تا در یک فضای کوچک یا خالی نصب شوند. به دلیل این طراحی خاص و منحصر به فرد، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ های آلن به طور کلی در دسته پیچ های شش ضلعی قرار می گیرند. اما این پیچ سر بزرگتری نسبت به پیچ شش ضلعی دارد. مزیت اصلی امنیت بالای ایجاد شده در اتصالات و قیمت مناسب آن است.

اگر قصد خرید پیچ ​​آلن را دارید باید انواع آن را بشناسید و اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید تا بتوانید پیچی را که مناسب کاربرد شما است را انتخاب کنید. مجموعه ما یکی از پیشگامان صنعت پیچ و مهره بوده و در زمینه فروش پیچ آلن نیز فعالیت دارد و این اطلاعات را در قالب لیست پیچ آلن استاندارد در اختیار شما قرار می دهد. همچنین برای خرید پیچ ​​آلن و اطلاع از قیمت پیچ آلن می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. قطعا ما به شما بهترین محصولات را معرفی می کنیم.